FAQ 4 - WHERE DOES MY MONEY GO?

COST BREAKDOWN

ONE $50 gift

One 50 kg. bag of mealie-meal will feed a family for over a month. (Present cost of bag - about $30 plus transport costs)
xxx

20 family gifts like the above amount to 20 bags, or 1 metric ton. This is about the delivery capacity of our trucks. 1 ton of meal delivered breaks down very close to the following...

$600
mealie-meal (The staple food in Zimbabwe)
$240
transport costs (diesel fuel is near $8/gal. plus truck repairs)
$100
inflation costs (to stabilize pricing efforts)
$40
wire fee, packages for postcards and seed
$20
return postage for thank you cards purchased in Africa
$1000
TOTAL program cost for one metric ton of meal, delivered
xxx
Note: The $1000 above will feed 20 families at $50 each for over an entire month.